Krystynka wraca z Wiednia Drukuj Email

KRYSTYNKA WRACA Z WIEDNIA
nie tylko bistro & cafe.


Są takie miejsca, do których zajrzy się raz i od razu wiadomo, że są niebanalne, kipią energią i świeżymi pomysłami. Takie właśnie przekonanie towarzyszy gościom niewielkiego lokalu otwartego ponownie w listopadzie ub. r., po siedmiu latach przerwy, w Katowicach, przy ul. Kościuszki 45. Bo „Krystynka” to znacznie więcej niż pyszna kawa i dobra kuchnia.


Zresztą miejsce to nie byle jakie! Lokal ma spore tradycje,
sięgające jeszcze lat 20. ubiegłego wieku. Wówczas funkcjonowała w nim mała, wiedeńska kawiarenka połączona z cukiernią. Także lata powojenne, szczególnie 50. i 60. to także okres świetności „Krystynki”, która była wtedy znanym miejscem spotkań katowickiej bohemy i palestry. Niestety, lata 80. i późniejsze to już czas stopniowego upadku lokalu, aż do zamknięcia w 2004 r.
Renesans przyniósł rok ubiegły. Pani Agata, reemigrantka z Wiednia (stąd obecna nazwa bistro), postanowiła
przywrócić lokal do dawnej świetności. Oczywiście w zupełnie nowej odsłonie, acz nie bez szacunku dla tradycji. Dbałość o szczegół i klimat jest wewnątrz dobrze widoczna – to małe, ale klimatyczne bistro w wiedeńskim stylu, z doskonałą austriacką kawą z profesjonalnego ekspresu, daniami śniadaniowymi i obiadowymi (wśród których nie mogło zabraknąć rzecz jasna wiener sznycla).
Co zasługuje na szczególne podkreślenie, właścicielka nie ogranicza się
jednak wyłącznie do dbania o świetny nastrój gości bistro (w czym jest naprawdę biegła) i zaspokajania ich apetytów, ale także tryska energią i pomysłami o szerszej skali. Ostatnio zainteresował ją problem podnoszony przez niektórych gości – gdzie mają zaparkować swój rower, jeśli przyjadą na nim do „Krystynki”? Takich miejsc, jak wiadomo, w Katowicach faktycznie brak, a kto próbował parkować na Kościuszki samochodem między 8.00 a 16.00 wie, że czasem warto by przesiąść się na rower właśnie. Pani Agata postanowiła działać. Odwiedziła Urząd Miejski, napisała podanie, zainteresowała sprawą Radio Katowice... Efekt? Nie zapeszajmy, ale jest wysoce prawdopodobne, że miasto wyznaczy i udostępni bezpłatne miejsce na parking rowerowy, pod warunkiem, że właścicielka bistro zakupi odpowiedni stojak dla jednośladów. I o to właśnie chodzi! Życzymy powodzenia pomysłowi i oczywiście serdecznie zapraszamy do „Krystynki”.


KONTAKT:

bistro & cafe Krystynka wraca z Wiednia
ul. Kościuszki 45
40- 048 Katowice
tel.: 32 733 38 20.
mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

 

 

Normal 0 21 MicrosoftInternetExplorer4

Udział w eliminacjach wzięło 16-stu zawodników, którzy rywalizowali ze sobą w pierwszym etapie, pisząc test teoretyczny z wiedzy o winie. Do wielkiego finału zakwalifikowało się trzech sommelierow: Andrzej Strzelczyk, Paweł Białęcki i  Paweł Demianiuk. W finale zawodnicy mieli za zadanie wykazać się wiedza sommelierską w ośmiu konkurencjach oraz kunsztem serwowania wina i obsługi gości w restauracji. Jako pierwszy do zadań został wylosowany Andrzej Strzelczyk, który już po raz kolejny wystartował w zawodach. Nie było łatwo. Największą zmorą każdych zawodów jest etap wyłapania błędów z karty win przygotowanej przez jury. Andrzej poradził sobie prawie bezbłędnie. Następny do konkurencji stanął Paweł Białęcki. Osobowością i postawą oczarował wszystkich zebranych. Jednak nie obyło się bez drobnych błędów, które zdarzyły się każdemu finaliście. Jako ostatni wystartował Paweł Demianiuk. Należy podkreślić, żebył to pierwszy udział Pawła w zawodach . Stres i pewne zawahania powoli ustępowały pewności i skupieniu.  Po zakończeniu trzech wystąpień, jury udało się na naradę i podliczenie punktów. Widownia oraz uczestnicy z niecierpliwością wyczekiwali werdyktu. Nareszcie !!! Jury powróciło na sale. Mistrzem Sommelierów 2011 roku został czarny koń zawodów- Paweł Demianiuk.  Owacje publiczności nie miały końca. Drugie miejsce na podium zajął PawelBiałęcki,  trzecie Andrzej Strzelczyk.  Należy wspomnieć, iż w konkursie nie brał udziału trzykrotny mistrz polski Tomek Kolecki – Majewski, który przygotowuje się do Mistrzostw Świata w Japonii w 2013 roku.

 
 
Kawa z historią

Kawa z historią

JULIUS MEINL Historia marki JULIUS MEINL sięga roku 1862 , w którym to Julius...
Pecorino- SER i WINO

Pecorino- SER i WINO

WARTE SPRÓBOWANIA. Wielu osobom nazwa "Pecorino" kojarzy się z rodzajem włoskiego sera. Ale ta...
TARGI EUROGASTRO

TARGI EUROGASTRO

  XVI Międzynarodowe Targi Gastronomiczne odbędą się 21-23 marca w Centrum MT Polska przy...
Krystynka wraca z Wiednia

Krystynka wraca z Wiednia

KRYSTYNKA WRACA Z WIEDNIA nie tylko bistro & cafe.Są takie miejsca, do których zajrzy się raz i...
Targi Expo Sweet

Targi Expo Sweet

Przez 3 dni Targów EXPO SWEET (21- 23 luty) na stoisku Mistrzostw Cukierniczych i Lodziarskich trwał...
Caffe Vergnano

Caffe Vergnano

"Tradycja pobudza apetyt na doskonałość, pasja odkrywa innowacje.I kawa staje się kulturą." Caffe Vergnano-...
Mistrzostwa Sommelierów Polski

Mistrzostwa Sommelierów Polski

W dniach 4-5 listopada w Warszawie odbyły się XI Mistrzostwa Sommelierów Polski. Udział w eliminacjach...